RAPORT DE ACTIVITATE  2016

 

Asociatia Nationala de Sprijinire a Tineretului Ecologist din Romania a dobandit personalitate juridica in anul 2008, este condusa de Georgiana LONTOS – Presedinte iar activitatea acesteia este sustinuta de o echipa de voluntari maturi si plini de entuziasm, fara de care asociatia nu ar exista si nu s-ar putea afirma progresiv.

Informatii despre misiunea, viziunea si scopul asociatiei, finantatorii proiectelor, partenerii locali si internationali, voluntarii straini si locali, pot fi vizualizate pe site-ul: www.asociatiaanter.ro

Asociaţia Nationala de Sprijinire a Tineretului Ecologist din Romania contribuie la mobilizarea principalilor actori locali in beneficiul comunitatii. Astfel, ANTER a dezvoltat relatii de colaborare public-private de succes, precum si parteneriate internationale fructuoase in proiecte de lunga durata.

 

Directii Strategice:
1. Implementarea de proiecte cu caracter social/civic in sprijinul comunitatii
2. Stimularea actiunilor de incluziune sociala a persoanelor defavorizate

 1. Atragerea de cat mai multi membrii si voluntari locali

 

Obiective strategice

 1. Implementarea de initiative sociale in sprijinul integrarii sociale a persoanelor defavorizate cu ajutorul voluntarilor SEV
 2. Cresterea capacitatii asociatiei de a furniza in continuare sprijinul necesar comunitatii locale

 
Asociaţia are urmatoarele categorii de personal:

Membrii: 5;
Voluntari: peste 50 persoane;

Angajati: 3 lucratori de tineret ce asigura buna implementare si mentoratul cetatenilor din alte tari gazduiti de asociatia noastra
Colaboratori, parteneri si sponsori: peste 15 persoane / institutii, finantare comunitara prin Programul Erasmus +.
Membrii isi depun efortul in regim voluntar in realizarea tuturor activitatilor asociatiei, acestia nefiind remunerati. Asociatia a sprijinit in schimb dezvoltarea personala a membrilor sai, acestia fiind orientati si sprijiniti financiar in efectuarea unor cursuri sau in participarea la diferite proiecte internationale cu rol de formare pentru activitatea depusa in cadrul asociatiei, contribuind astfel la dezvoltarea capacitatii organizationale.

 

Pe parcursul anului 2016 Asociatia ANTER a dezvoltat activitati cu caracter social, civic si de incluziune sociala in orasul Craiova, Dolj, si a dezvoltat parteneriate cu mai multe institutii publice si organizatii, participand la programe de dezvoltare organizationala prin membrii sai, desfasurate in mare parte cu finantare comunitara insa nu in exclusivitate. A depus 3 cereri de finantare comunitara, una dintre ele fiind aprobata, si doua respinse.

Indicatori calitativi si cantitativi: 

 • Implementarea a 2 proiecte cu finantare comunitara si incheierea unui al treilea
 • Dezvoltarea de parteneriate pentru depunerea de noi cereri de finantare la termenul din februarie 2017 al Erasmus+
 • Formarea prin programele aferente a mai mult de 20 de tineri
 • Implementarea si dezvoltarea a peste 10 initiative locale
 • Atragerea de noi voluntari locali
 • Gestionarea a peste 22 voluntari straini gazduiti de ANTER
 • Depunerea de 3 noi cereri de finantare comunitara
 • Cooperarea cu peste 8 parteneri locali prin diferitele proiecte derulate
 • Cooperarea cu organizatii din peste 10 tari prin intermediul parteneriatelor proiectelor comunitare

Anul 2015 a atras si o imbunatatire a promovarii asociatiei si activitatii acesteia pe pagina de web a asociatiei www.asociatiaanter.ro. Asociatia si activitatile sale au fost promovate si prin intermediul adreselor web specific proiectelor, pe pagina Facebook a asociatiei, prin materiale tiparite. De asemenea o campanie intensa de promovare prin intermediul proiectelor implementate s-a desfasurat si in cadrul altor adrese web si prin grupurile Facebook.
PROIECTE SI ACTIVITATI DESFASURATE :

 

 1. Proiectul “Restart”

Descrierea proiectului: Este un proiect finantat prin Programul Erasmus +. Acest proiect a reprezentat o continuare a EVS “Second Chance”, ce a fost implementat de ANTER in 2014/2015 si urmareste  combaterea delicventei juvenile, ce constituie una dintre cele mai grave probleme cu care se confrunta Romania, fiind o consecinta directa sau mediata a unui cumul de factori precum familia, sistemul de educatie formal, comunitate, dar si lipsa unei legislatii adecvate delicventelor minorilor.

Proiectul se bazeaza pe un parteneriat puternic intre 9 tari din program cat si partenere si va contine doua mobilitati de tineret –Serviciu European de Voluntariat, de cate 4 luni fiecare.

 

Obiective:

 1. – Dezvoltarea de competente cu caracter transversal intr-un mediu multicultural a 16 voluntari pe parcursul a cate 4 luni de stagiu ( a se vedea learning outcomes)
 2. – Sporirea implicarii scolare si in activitati extracuriculare a unui numar de 50 tineri din PMTC pe parcursul a 8 luni
 3. – Sporirea contactului tinerilor din PMTC cu comunitatea locala prin activitatile propuse la sectiunea aferenta
 4. – Constientizarea comunitatilor SO/HO cu privire la necesitatea aplicarii masurilor de preventie a delicventei juvenile, precum si a rolului pe care societatea civila il joaca in reintegrarea acestor tineri

 
Locul de desfasurare: Craiova, Dolj

Parteneri locali: Penitenciarul de Minori si Tineri Dolj

 

 1. Proiectul “Cool to be green”

Descrierea proiectului: Proiectul se desfasoara in cadrul programuluiErasmus+, in Letonia, si reprezinta un schimb de tineri derulat in perioada 13-20 mai 2016. Proiectul implica parteneri din 3 tari: Georgia, Romania si Ucraina.

 

Locul de desfasurare: Vilaka Sirekova, Letonia

Beneficiari: 5 tineri romani cu un insotitor lider, in total 6

 

 1. Proiectul “Purple Project”

Descrierea proiectului: este un proiect de tineret in cadrul componentei KA1 a programului Erasmus+. Prin acesta, un consortiu de 5 parteneri (UE/EECA/MEDA) vor implementa 2 mobilitati de invatare de tip EVS-Tari Partenere, amabele gazduite in Craiova/ Romania. La cele 2 stagii de voluntariat transnational vor participa in total 16 tineri din Ucraina/Rusia/Georgia si Iordania. Proiectul prevede integrarea a cate unui voluntar/a cu oportunitati reduse per mobilitate din categoria ‘Diferente Culturale’. Coordonatele proiectului sunt:

 

Perioada Proiectului: 1/02/2017 – 31/03/2018 (14 months)

M1: 01/05/2017 – 30/09/2017 (5 luni/8 voluntari EVS)

M2: 01/10/2017 – 28/02/2018 (5 luni/ 8 voluntari EVS)

 

Obiective:

 1. Achizitia de competente transversale de tipul ‘inter-personale’ si ‘learning to learn’ necesare implicarii active responsabile a celor 16 voluntari EVS in problematici inter-culturale care-i afecteaza direct.
 2. Achizitia de competente interculturale necesare dezvoltarii unui comportament nediscriminatoriu/inclusiv in randul celor 200 de tineri din grupurile tinta pe durata implementarii proiectului.

SCOP: Cresterea oportunitatilor de formare interculturala si cooperare internationala in randul persoanelor/institutiilor si comunitatilor cuprinse in proiect, conform obiectivelor de mai sus.

 

Locul de desfasurare: Craiova, Dolj

Parteneri locali: Liecul Teoretic Henri Coanda, Scoala Generala Traian nr.2, Casa Traian Demetrescu, Casa Studentilor, Asociatia ANCAAR Craiova.

Raport de activitate 2016

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *